Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 17.09.2018 07:19:03 

Snívajte svoj sen - s mojím čajom každý deň...

Feng ŠUEI

 

itajte na stránke carovnacajovna.wbl.sk v sekcii Feng ŠUEI

objednávajte cez mail carovnacajovna@gmail.com alebo na t.č. 0904 544 683

 Feng Šuei...čo to je...veda či mýtus ?

Všetko so všetkým súvisí – nič neexistuje izolovane. Každá vec, každý živý tvor, každá myšlienka a každý pocit sú vo vzťahu ku všetkému ostatnému. Na tomto prastarom poznaní je založené umenie Feng Shuei. Feng Shuei je starodávne čínske umenie o harmónii bývania. Ide o vplyv okolitého prostredia a času na ľudí žijúcich vo svojich domovoch. Doslovný význam Feng Shuei je "voda a vietor" čo v skratke znamená prírodné prostredie.  Cieľom Feng Shuei je dosiahnuť rovnováhu medzi silami jin a jang použitím jednoduchých feng shui techník. Číňania veria, že usporiadanie v ich okolí podľa princípov Feng Shuei, dokáže vytvoriť zdravé, prosperujúce a harmonické prostredie zdokonaľujúce ich životy.Cieľom F S je udržiavanie harmónie a rovnováhy vo vesmíre i v prírode.
F S nás môže naučiť vytvárať vo svojom živote nielen vyvážený, príjemný priestor, v ktorom sa nám bude dobre bývať, ale naučí nás žiť v celkovej harmónii so svetom, s blízkym okolím, v partnerskom vzťahu. Pomôže nám pri udržiavaní fyzického aj duševného zdravia. 
 
       Bohužiaľ mnoho ľudí sa mylne domnieva, že FS je niečo mystické a abstraktné. Je to návrat k intuitívnemu spôsobu života. Správne je to, čo ako správne cítime. Naše túžby sa naplnia len vtedy ak dosiahneme rovnováhu s okolím, ktorému potrebujeme porozumieť. Základom  je zistiť ako a aké energie prúdia okolo nás. Jedná sa o neviditeľný tok energie, nazývaný CHI, ktorá prúdi medzi nebom a zemou. Zlepšením a správnym usmernením CHI môžme naše životy ovplyvniť.
 
       Niektoré čínske metódy, ako je meditácia, bojové umenie a akupunktúra upravuje tok osobnej CHI. F S ho usmerňuje v našich domovoch, čiže sa jedná o "akupunktúru priestoru". F S je založené na viacerých teóriách. Aplikácia jin a jang teórie v rovnováhe s piatimi živlami ( oheň, zem, kov, voda a drevo ) vytvára energetické vibrácie prostredia.  Existuje mnoho škôl F S, ktoré je možné i v dnešnej modernej dobe použiť. Najstaršou je Škola foriem a tvarov, využívajúca hory, rieky, pohoria a iné prírodné útvary na základné posúdenie kvality priestoru.
        Najskôr vznikla Škola kompasu, ktorá hovorí o jedinečnom vplyve svetových strán na rôzne životné sféry.
        Najmladšou školou je Black Hat Sect, ktorá využíva vstupné dvere do budovy alebo miestnosti ako základný bod analýzy
 

Jin Jang  Jin a Jang Teória

      Protipólne sily jin a jang sú podstatou univerza. Základom Feng Shui je vzťah medzi jin a jang. Jin je ženský prvok, pasivita, zima, chlad a zem. Naopak jang je ako drak – plný života, vášnivý, divoký, teplý . Jin je smrť a jang je život. Obidve sily sú závislé jedna na druhej a preto si vesmír vyžaduje rovnováhu a harmóniu medzi nimi.
 
       Ich vzájomné pôsobenie vytvára zmeny, ktoré udržiavajú svet v pohybe. Ak nájdeme rovnováhu týchto síl vo feng shui, zistíme, že zlé a dobré sa strieda podľa toho, ako sa nám podarí dosiahnuť rovnováhu v prostredí.

Cykly piatich prvkov

Podporujúci cyklus
 
Tento cyklus hovorí ako jeden typ energie chi môže pomôcť inému, zvýšiť jeho kvalitu a schopnosť. Namiesto voda produkuje drevo povieme že voda posilní drevo, drevo posilní oheň, oheň posilní zem, zem posilní kov a kov posilní vodu. Ak je strom polievaný, môže rásť zdravšie. A človek pod vplyvom drevenej chi bude výkonnejší a voda ho podporí.

Oslabujúci cyklus
 
Na druhej strane podporujúceho cyklu je oslabujúci cyklus.Drevo pomáha horeniu ale v skutočnosti stráca energiu. Je to oslabenie.Ak je ohnivá osoba pod vplyvom zemskej chi, oheň bude oslabený a schopnosť človeka žiariť sa zmarí.

Kontrolný cyklus
 
Kontrolný cyklus často prekladajú ako ničiaci cyklus.Tento cyklus však vysvetľuje ako jeden typ chi vie kontrolovať a potlačiť iný typ.Neničí energiu, pretože energia nemôže byť zničená.Napríklad kovový nôž môže byť použitý na prerezanie kúsku dreva a nie celého stola. Je to kontrolný a nie zničujúci stav.

5 ŽIVLOV – 5 TYPOV CHI

     V čínskej filozofii sa pre vyjadrenie 5 živlov často používa názov "Wu Xing". Wu znamená päť a Xing je skrátený termín "Wu zhong liu xing zhi chi" , ktorý doslovne hovorí o piatich typoch chi dominujúcich v rôznom čase. Voda dominuje v zime, drevo na jar, oheň v lete a kov na jeseň. V priesečníku dvoch období je prechodné obdobie, ktoré reprezentuje živel zem. V čínskej literatúre sa bežne dlhé frázy skrátia do pár slov, a tým sa originálny význam frázy stráca. Wu Xing je toho dôkazom. Bežný preklad hovorí o 5 elementoch, 5 živloch, 5 možnostich, ale to nie je skutočná podstata. Názvy voda, drevo, oheň, kov a zem sú iba súčasťou uzavretého systému, ktoré nám pomáhajú pochopiť 5 rôznych typov energie chi.
 
 
Wu Xing tvar a pohyb farba
Voda liberálna vlna bežiaca dolu čierna. tmavo modrá
Drevo prút, hrada rastúca hore, bujnie zelený
Oheň trojuholník, oslnivý a horúci rozprestierajúci sa všetkými smermi červená, oranžová, purpurová, ružová
Kov ostrý,guľatý, ktorý prepichne a bodne biela, zlatá, strieborná
Zem stabilný štvorec, priťahuje a koncentruje hnedá, žltá
drevo DREVO
 
     Prvým elementom v kolobehu 5 energií je drevo. Drevo je začiatok nového života. Často sa používa drevený nábytok ako element drevo, ale to nie je dobrý názor. Nábytok je mŕtve drevo, nemá v sebe život a obsahuje minimálnu až nulovú CHI. Ak mal dobrú históriu, samozrejme že môže obsahovať dobrú energiu. Avšak nábytok, knihy a hocičo iné môže mať negatívnu CHI od predošlých majiteľov dokonca aj od niekoho kto to len držal v ruke. Preto je potrebné všetky veci očistiť a zbaviť ich negatívnych energií. Ak chcete použiť živú energiu dreva, najvhodnejšími sú kvety. Napríklad bujná rastlina tučnolist má v sebe tak veľa energie, že ju dokáže vysielať aj do okolia. Rastiny tiež filtrujú vzduch, ktorý dýchame, aj preto je lepšie použiť takéto drevo. Nezabudnite sa o rastlinu starať a polievať ju, pretože keď zomrie drží v sebe negatívnu energiu SHA CHI. Drevený element môže byť vyjadrený aj zelenou farbou. Nie je to však také efektívne ako živá rastlina. Dobrou voľbou je kombinácia obidvoch prvkov.
ohen OHEŇ
 
     Oheň je najjangovejší element. Pretože je príliš jang, je to jediná oblasť kde farba nepracuje dobre. Náladové svetlo alebo stolová lampa s červeným klobúkom vytvára výborné ohnivé energie. S otvoreným ohňom a sviečkami buďte radšej opatrní.
ohen ZEM
 
     Zem si často ľudia mýlia s pôdou, ktorá je len časť tohto elementu. Potrebujete ju skombinovať so skalou, ílom a kameňom. napr. terakota kvetináč naplnený pôdou alebo hlinená socha nesú v sebe perfektné zemské energie. Zemské farby sú žltá , béžová ale nie sú tak efektívne ako skutočná zem.
ohen KOV
 
     Kov je možné nájsť v rôznych podobách. Striebro, zlato, meď a bronz sú len niekoľko kovových elementov. Môžeš byť kreatívny a použiť prívesok KWAN YIN, 3 korytnačky alebo pekného draka. Skús sa pozrieť aj na tvar kovu, nepoužívaj ostré a neatraktívne tvary len preto že sú z kovu. Feng Shui je o vytvorení harmónie a rovnováhy a mal by zatraktívniť priestor. Z farieb sú to biela, zlatá a strieborná.
ohen
VODA
 
     Voda je kľúčový element, nedokážeme bez nej existovať, naše telo a planéta je zväčša z vody. Je to veľmi silný element, mal by sa používať čistý a voľne prúdiaci, pretože to môže spôsobiť problémy. Fontána, akvárium alebo jazierko v záhradeje ideálny príklad . Voda mala vždy silu. Používali ju 1000 rokov pred nami králi a vládcovia ako ochranu a silnú atrakciu pre hojnosť. Ak sa pozrieš na väčšinu miest sú situované blízko vody alebo jazera. Vodu reprezentuje farba modrá a čierna.
 
 
 
 
 

 

Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk

TOPlist